Στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής και με τη συνδρομή της γυμνάστριας και των δασκάλων του σχολείου μας, με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού (6 Μαρτίου) αφιερώσαμε την εβδομάδα που πέρασε σε ενημέρωση των μαθητών μας με οπτικοακουστικό υλικό κατάλληλο για τις ηλικίες τους για τις μορφές του εκφοβισμού και για τους τρόπους αποφυγής και διαχείρισης δυσάρεστων καταστάσεων.

Συζητήσαμε, ζωγραφίσαμε και δημιουργήσαμε αφίσες και συνθήματα για ένα χαρούμενο Σχολείο.Οι μαθητές μας  ονειρεύονται, ελπίζουν και προσπαθούν για ένα υγιές σχολικό περιβάλλον, για παιδιά χαρούμενα και ξέγνοιαστα και όλα μαζί φωνάζουν: ” ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ, ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ” .Η δράση ολοκληρώθηκε με την έκθεση των δημιουργιών των μαθητών μας στην αίθουσα εισόδου του σχολείου μας.

To 7ο για την Πανελλήνια Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού (6 Μαρτίου)