‘Ο τοίχος της αγάπης’ του 7ου Δημοτικού

Οι Εκπαιδευτικοί και μαθητές του 7ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς, ένωσαν τις δυνάμεις τους  και δημιούργησαν τον «τοίχο της αγάπης». Η ιδέα  « γεννήθηκε» μετά  από συζήτηση στη Γ΄ τάξη για την έννοια της αλληλεγγύης και της προσφοράς. Ξεκινήσαμε λοιπόν με τη σκέψη ότι τα παιδιά μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο με μικρές κινήσεις , αρχίζοντας από τη γειτονιά τους… Μπορούν να αφήσουν το αποτύπωμά τους στον κόσμο αυτό, όπως ρεαλιστικά αποδόθηκε και στον τοίχο.

Μια δράση ενσυναίσθησης και αλληλεγγύης για τους συμπολίτες μας.

Σας καλούμε να προσφέρετε κι εσείς ,όπως τα παιδιά, κρεμώντας στον τοίχο κάτι που δεν χρειάζεστε εσείς αλλά  μπορεί να χρειαστεί κάποιος συμπολίτης μας.

Το σύνθημά μας: «ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΤΑΩ, ΤΟ ΚΡΕΜΑΩ».

• ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΟΥ 7ΟΥ Δ.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
  • ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ:
    • ΦΩΤΕΙΝΗ ΚΕΧΑΓΙΑ
    • ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΞΙΩΤΗ
    • ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΑΝΤΩΝΙΟΥ
    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΥΣΤΙΛΟΓΛΟΥ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ: Ευχαριστούμε για μια ακόμη φορά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την υποστήριξη που μας παρείχε διαθέτοντάς μα τα υλικά, καθώς και την εκπαιδευτικό ιδιωτικής παράλληλης στήριξης, Ναταλία Πανάτσα, για την πολύτιμη βοήθειά της.

‘Ο τοίχος της αγάπης’ του 7ου Δημοτικού