2 Απριλίου – Παγκόσμια μέρα Παιδικού Βιβλίου

Η γιορτή αυτή  που συμπίπτει με την επέτειο της γέννησης του Hans Christian Andersen, καθιερώθηκε το 1966 από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (IΒΒΥ), το Ελληνικό Τμήμα της οποίας αποτελεί o Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου.

Ο ετήσιος αυτός εορτασμός συμβάλλει σε κάποιο βαθμό στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και τονώνει το ενδιαφέρον των παιδιών για το βιβλίο με διάφορες εκδηλώσεις.

Η Αφίσα των μαθητών για την Ημέρα Βιβλίου

Στο σχολείο μας, η γιορτή ταυτίστηκε με την έναρξη δανεισμού της καινούριας  σειράς βιβλίων που προμηθευτήκαμε.

Έτσι λοιπόν με τη χαρά και τον ενθουσιασμό του καινούριου μπήκαμε στη βιβλιοθήκη και δράσαμε.

Με τις τάξεις Α, Β και Γ  μιλήσαμε για τα παραμύθια καθώς αποτελούν ένα ευχάριστο ανάγνωσμα .

Το ξεκινήσαμε σαν παιχνίδι «συνταγή  μαγειρικής  ενός  παραμυθιού»: Τα υλικά του παραμυθιού

Ένας κεντρικός ήρωας   (Ποιος)

Καθορισμός τόπου  (Που)

Χρόνος δοσμένος συνήθως, μια φορά κι έναν καιρό (Πότε)

Ο στόχος του ήρωα :Τι θέλει να πετύχει (Τι) Εμπόδιο:  Ποιος στέκεται εμπόδιο στην επίτευξη του στόχου του  (Ανταγωνιστής) Σύμμαχοι:Οι σύμμαχοί είναι πρόσωπα, όπως η καλή νεράιδα, ή πράγματα όπως μαγικά αντικείμενα, ραβδάκια, μαγικές λέξεις, κλπ).

Η κάθε τάξη δούλεψε ομαδικά και δημιούργησε από μια ιστορία κι έπειτα την εικονογράφησε.

Ημέρα Βιβλίου- 2-4-2019
2 Απριλίου – Παγκόσμια μέρα Παιδικού Βιβλίου