Την Παρασκευή 10  Ιουνίου 2022 , πραγματοποιήθηκε η γιορτή αποφοίτησής των μαθητών και μαθητριών της Στ’ τάξης στον αύλειο χώρο του σχολείου μας. Η γιορτή ήταν αφιερωμένη στα 100 χρόνια από τον ξεριζωμό των Ελλήνων του Πόντου και της Μικράς Ασίας  καθώς και σε όλους τους Έλληνες πρόσφυγες.Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ τάξης υπό την καθοδήγηση του δασκάλου τους κ.Κωνσταντίνου Τσιάρα και της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής  κ. Πόπης Κράτσιου  έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.
Με πολύ συγκινητικό τρόπο έκαναν αναδρομή στα ιστορικά γεγονότα, διάβασαν αφηγήσεις αυτοπτών μαρτύρων,, τραγούδησαν “Από ξένο τόπο κι απ’ αλαργινό”, “Κανελόριζα”, “Τι σε μέλλει εσένανε”, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς από τη Μικρά Ασία.
Η όμορφη γιορτή έκλεισε με τον αποχαιρετισμό των παιδιών από την Ε’ τάξη και με αγαπημένα τραγούδια των παιδιών της Στ’ τάξης, την απονομή αναμνηστικών δώρων από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων  του σχολείου μας.

Θερμά συγχαρητήρια!!!

ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΊΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΏΝ ΤΗΣ ΣΤ’ ΤΆΞΗΣ