Με αφορμή την ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού, σήμερα 6 Μαρτίου, οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας συνεργάστηκαν με τις Β΄ και Γ΄ τάξεις του ΕΝ.Ε.ΓΥ.Λ σε μαι σειρά δράσεων στο χώρο της πλατείας Ντολτσό. Αναπαρέστησαν σκηνή σχολικού εκφοβισμού όπου ένας μαθητής, ο θύτης, φέρνει σε δύσκολη θέση άλλον μαθητή, το θύμα, και με παρατηρητές τα υπόλοιπα παιδιά εξέφρασαν τις ανάλογες συμπεριφορές. Με το τέλος της σκηνής του εκφοβισμού οι μαθητές συζήτησαν για τα συναισθήματα όλων και τι θα μπορούσε να αλλάξει έτσι ώστε να διορθώσουν την συμπεριφορά του μαθητή, θύτη. Εστίασαν στο γεγονός ότι πρέπει να σπάμε τη σιωπή μας όποτε συμβεί ανάλογο περιστατικό από όποια θέση και αν βρισκόμαστε είτε του θύματος είτε του παρατηρητή.Τέλος στην πλατεία και σε όλη τη διαδρομή προς την νότια παραλία και εκεί μοίρασαν φυλλάδια με σκοπό την ευαισθητοποίηση των συμπολιτών μας κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Πανελλήνια ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού