Ταινία μικρού μήκους(7′) stop motion animation με lego

Ταινία μικρού μήκους(7′) –  stop motion animation με lego

Το ταινιάκι ολοκληρώθηκε. Αποτελεί το αποτέλεσμα ενός εκπαιδευτικού προγράμματος που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της συνεργασίας του μαθήματος της Θεατρικής Αγωγής της Δ τάξης με  την Σχολική Βιβλιοθήκη. Η ομάδα που  δούλεψε στο project αυτό αποτελείται  από τέσσερα παιδιά : την Αθηνά Βασιλείου,τον Πρόδρομο Δουκάκαρο, τον Θανάση Παπαθανασίου και τον Βασίλη Ζυγούρη.Πολύτιμη,ωστόσο, ήταν και η βοήθεια των μαθητών: Σόνιας Παπασταύρου, Εβελίνας Μαυροδήμου,  Στέργιου Πολυχρονόπουλου και Ραφαήλ-Άγγελου Παπαευθυμίου .Το σενάριο γράφτηκε  από τα ίδια τα παιδιά με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού και υπεύθυνης της Σχολικής βιβλιοθήκης, κ. Κικής Αξιώτη κι έχει ως θέμα το μύθο του Θησέα, εξ αφορμής της ιστορίας που διδάχθηκαν τα παιδιά στην Γ τάξη. Η σκηνοθεσία γίνεται από τα ίδια τα παιδιά, μέσω της εφαρμογής stop motion, με τη καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Θεατρικής Αγωγής κ. Νατάσσας Νούτση.

“Ο μύθος του Θησέα”