Στα πλαίσια του μαθήματος της γλώσσας στην ενότητα “Μες στο μουσείο”, μέσα από τα αντίστοιχα κείμενα , οι μαθητές μας γνωρίζουν τη λαογραφική παράδοση του τόπου μας Ακολούθησε επίσκεψη των Α’,Β’,Γ’ τάξεων  στο ενδυματολογικό μουσείο των αδελφών Εμμανουήλ , της γειτονιάς μας.

Στην επιστροφή στην τάξη μας ,τα παιδιά έγιναν μικροί λαογράφοι.Εγραψαν για ήθη, έθιμα, ή αντικείμεναάλλων εποχών ,της περιοχής μας.

Αυθόρμητα ,προέκυψε η επιθυμία για δημιουργία λαογραφικής έκθεσης ,στην τάξη μας.Οπότε ,αφού στήθηκε μια όμορφη γωνιά ,σκεφτήκαμε να γράψουμε προσκλήσεις για να καλέσουμε τις  υπόλοιπες ταξεις  του σχολείου μας.Κι έτσι έγινε!

Ακολούθησε η κατασκευή αφισών που τοιχοκολληθηκαν σε διάφορα σημεία του σχολικού μας χώρου.

Λαογραφικό Μουσείο της Β’ τάξης